Kam na výlet

Horňácko

Naučná stezka Javořinská

Náročnost: střední

javořina.jpg
Naučná stezka představuje na 14 zastaveních přírodovědné a historické zajímavosti a souvislosti území pod nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, Velkou Javořinou (976 m n. m.) až po Velkou nad Veličkou, tedy etnografickou oblast Horňácka. Stezka vede převážně po místních a zpevněných účelových komunikacích a je vhodná pro pěší i cyklisty. je dlouhá 23 km a je možné ji rozdělit a absolvovat ve třech trasách: krátké (5 km), střední (16 km) a dlouhé (23 km).

Stezka začíná u vlakového nádraží ve Velké nad Veličkou panelem představujícím obec a jeho historii, odtud pokračuje společně s modrou turistickou značkou do obce, kde je zastavení seznamující s etnografickou oblastí Horňácko a jeho tradicemi. Další zastávka představí obec Javorník a okolní krajinu. Zde můžete zvolit krátkou trasu a odbočit na pěší okruh směřující západním úbočím vrchu Hradisko na zastávku Petruchovy mlýny, seznamující s místní lidovou tvorbou a následně se vrátit po místní komunikaci zpět do Velké nad Veličkou. Pokud zvolíme delší trasu, pokračujete po komunikaci se zelenou značkou do Filipovského údolí, kde se seznámíte s historií rekreace tohoto území. Údolím pak projdete až k chatě Megovka, kde vás panel seznámí s bučinami Bílých Karpat. Zpevněnou lesní cestou se vydáte přes Narský kopec (589 m n. m.) ke hranici se Slovenskem a podél ní severovýchodně na další stanoviště na Kubíkově vrchu (684 m n. m.), kde se seznámíte s ochranou přírody v této části biosférické rezervace a CHKO Bílé Karpaty. Po místní komunikaci sejdete do Nové Lhoty, kde je umístěn sedmý panel, seznamující s obcí a jejím folklórem. V obci odbočíte na polní cestu s modrou turistickou značkou a dostanete se k další zastávce „U farmy“ na Psím vršku (484 m n. m.), která vám představí, jak se pečuje o místní krajinu. Odtud sejdete do údolí Jamného potoka do Podširockých mlýnů, kde můžete zvolit střední okruh a silnící údolím se vydat západním směrem zpět přes Suchovské mlýny, Petruchův mlýn a Javorník zpět do Velké nad Veličkou. Pokud zvolíte velký okruh, pokračujete po cestě východním směrem do osady Vápenky, kde vás panel seznámí s místní přírodou a historií osídlení.

O stezku pečuje ZO ČSOP Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou.

Baťův kanál

C:\Documents and Settings\Praktikant\Plocha\fOTOGRAFIE\Uherskohradišťsko\Batův kanál\Spytihněv\hausbot-1.jpg

Tato historická vodní cesta po řece Moravě je nyní splavná od Otrokovic až ke Strážnici a poskytuje atraktivní a netradiční možnost, jak poznat Slovácko. V letních měsících od května do září můžete využít skupinové rekreační plavby kanálem, doplněné poznávacími a gastronomickými programy, nebo si můžete vypůjčit loď a zvolit svůj vlastní program. Celá vodní cesta je přístupná i pro ty, kdo vlastní člun. Nabídka je skutečně lákavá - poplujete romantickou lužní přírodou, poznáte ptačí rezervace, slovácké víno, vinné sklepy, historická města, naučné stezky i ojedinělé technické památky. Navíc se nabízí možnost spojit plavbu s cyklistikou, a tak svůj pobyt můžete doplnit cyklistickým výletem do Bílých Karpat nebo Chřibů a návštěvou chráněných přírodních lokalit. Půjčovny motorových lodí, výletních turistických prámů, kánoí a kol jsou pro vás připraveny ve Spytihněvi, Starém Městě, Uherském Hradišti, Veselí nad Moravou, Vnorovech, Strážnici a Hodoníně.

http://www.batacanal.cz

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Na počátku 20. století se objevují první snahy o vybudování národopisného muzea v přírodě na jihovýchodní Moravě. Teprve v roce 1973 se začíná s výstavbou muzea ve Strážnici. Koncepce vychází z představy jejich iniciátorů o ukázce lidového stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka, a proto je skanzen rozčleněn do areálů představujících tyto regiony. Od roku 1981 jsou veřejnosti zpřístupněny areály Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technických vodních staveb, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství. Celkem je zde umístěno 64 objektů v terénu, který byl uměle modelován navážkami a vysazen zelení tak, aby odpovídal původnímu prostředí.


Expozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření rolníků založena na pěstování vinné révy. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území. Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. Zajímavá a starobylá je i vstupní budova do muzea, která pochází z roku 1612 a je přestavěna v barokním slohu. Původně zde byl panský pivovar, dnes objekt slouží jako zázemí pro návštěvníky.

 

Katalog firem a služeb na Horňácku
Na Vaši návštěvu se těší personál Javornické hospody.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one