Tvarožná Lhota

Poloha

Obec Tvarožná Lhota leží na úpatí předního hřbetu Bílých Karpat asi 4 km jihovýchodně od Strážnice. Dodnes je obci tvaroh významným zbožím, které do svatebních koláčků zapéká místní pekárna Petva. Obec je známa rekreační oblastí Lučina. Nově byla nad obcí postavena rozhledna a obec je známa Oskerušovým muzeem a stezkou.

Historie

Na blízkém kopci Šumárník (398 m) bylo objeveno sídliště z doby železné s keramikou věteřovského typu a byly zde nalezeny rovněž římské mince z 2. století (denáry Marca Aurelia).Dále k hranicím bývala stavení kopaničářského osídlení osady Jiříkovec. Dnes jsou v tomto území komplexy chráněných květnatých luk.

Památky

Dominantou obce je kostel z roku 1931 postavený ve funkcionalistickém slohu. památkou je i návesní kaple z 19.století.

Kulturní tradice

Z místních kulturních akcí připomeňme krojovaný únorový "Fašank",květnové stavjaní máje, červencovou pouť ke svaté Anně spojenou s krojovanými hody s právem a zpívání u vánočního stromu 26. prosince. V obci je Mužský pěvecky sbor. V obci se koná v únoru Slavnost oskeruší a v září Oskerušobraní. Více na http://www.straznicko.cz

Dovolená

Oblast Lučina v údolí pod Šumárníkem s 2 ha koupací vodní nádrží a autokempem je centrem vodní rekreace. V katastru obce na vrcholu kopce Travičná byla otevřena první rozhledna na Hodonínsku, která nabízí z 35 m výšky úchvatný rozhled. Za jasného počasí je možno dohlédnout až k Alpským velikánům. V zázemí rozhledny je instalována výstava fauny a flóry CHKO Bílé Karpaty. Historické osídlení připomíná malý skanzen Salaš Travičná pod rozhlednou Travičná. Více informací o největším ovocném stromu Evropy s léčivými plody se dozvíte v v Oskerušovém muzeu a na oskerušové stezce.

Katalog firem a služeb na Horňácku
Na Vaši návštěvu se těší personál Javornické hospody.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one