Velká nad Veličkou je největší obcí a střediskem Horňácka, podhorského regionu v Bílých Karpatech. Leží asi 16 km východně od Strážnice.

 

Nejstarší písemná zmínka z r. 1228 uvádí Velkou už jako městys s tržním právem. V následujících staletích byla majetkem různých šlechticů pánů z Rýznburku, z Kravař a od roku 1492 byla součástí strážnického panství. Po bitvě na Bílé hoře se v roce 1628 stává držitelem císařský plukovník František de Magno (Magnic). V 17. století byla Velká několikrát vypálena a vypleněna vpády Tatarů a vojsk uherských šlechticů, kteří povstali proti Habsburkům. Památkou na zlé časy zůstala hradební zeď kolem kostela a texty mnoha horňáckých písní a balad. V 16. století byla Velká důležitým střediskem Českých bratří evangelíků.

Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel bylo zemědělství a chov dobytka. V současné době je podstatná část práceschopného obyvatelstva zaměstnána v Kordárně a. s., jednom z největších světových výrobců textilních tkanin pro pneumatiky a dopravní pásy.

 

K hlavním pamětihodnostem patří kostel sv. Máří Magdalény s kněžištěm z první poloviny 14. století, opevněný hradební zdí, která je ojedinělou sakrální fortifikační stavbou. Cenná je také socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1747.

 

Velká nad Veličkou je ale především proslulá horňáckým folklórem. Pro rozvoj bohatého kulturního dění ve Velké měla velký význam Národopisná výstava v roce 1894, která se stala generálkou pro účastníky na Národopisné výstavě československé roce 1895 v Praze. Od této doby vzrostl zájem o Velkou a o celé Horňácko a v regionu pobývalo mnoho významných malířů, hudebních skladatelů, spisovatelů a sochařů. O zdejšímu rodákovi sběrateli lidových písní a hudebníkovi Martinu Zemanovi se můžete dozvědět více v muzejní expozici v jeho rodném domě.

Od roku 1957 se v areálu pod Strážnou hůrkou konají proslulé červencové Horňácké slavnosti, přehlídka autentického folklóru celého Horňácka, později provázeny Horňáckým jarmarkem tradičních řemesel. Kromě této nejznámější akce se tady koná například únorová fašanková obchůzka, dětský folklórní festival Mladé Horňácko (duben) nebo festival Ozvěny Horrňácka (srpen). V obci působí národopisný soubor Velička a dětský soubor Veličánek.

 

K přírodním zajímavostem v okolí obce patří Národní přírodní rezervace Zahrady pod Hájem a přírodní rezervace Hloží s mokřinou se vzácnými druhy rostlin a hmyzu.

 

Obec je východiskem do turisticky atraktivní Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a nabízí bohaté možnosti pro pěší, lyžařskou a cyklistickou turistiku.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Nejbližší

Chystané

Osobnosti

  • SNOPEK František • kněz; historik (cyrilometodějské otázky)
    (* 25.9.1876 + 18.3.1921)
  • BÉŇA Matouš • učitel; prozaik
    (* 1.10.1861 + 18.3.1944)
Katalog firem a služeb na Horňácku
Na Vaši návštěvu se těší personál Javornické hospody.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one